Художньою реставрацією зубів називається комплекс дій, спрямований на поліпшення зовнішнього вигляду зубів і посмішки в цілому. Ці дії можуть бути спрямовані як на корекцію вроджених порушень зовнішнього вигляду і положення зубів, так і на ліквідацію наслідків життєдіяльності (травми, вікова стертість, стійкі зміни кольору і.т.д.).
Лікар для відновлення зубів терапевтичним способом застосовує тільки сучасні фотополімерні пломбувальні матеріали, які мають ефект хамелеона, не світяться в ультрафіолетовому світлі, добре поліруються. Інша особливість реставрації зубів в тому, що при відновленні лікар застосовує особливу технологію пошарового нанесення матеріалу, таким чином, як би повторюючи природну будову зуба.
Застосувавши художню реставрацію зубів, лікар може:
- Скорегувати форму зуба і зубного ряду (наприклад, подовжити або вкоротити, звузити або розширити зуб, змінити його товщину і т.д.);
- Виправити становище зуба в зубному ряду (тобто висунути занадто нахилені назад зуби або навпаки поставити в рівень з іншими зубами занадто випираючий з зубного ряду зуб.);
- Змінити колір зуба. Тобто зробити зуб за кольором який не відрізняється від сусідніх або змінити колір декількох зубів;
- Закрити щілини між зубами.
В арсеналі лікарів є кілька видів матеріалів, що дозволяють провести художню реставрацію зубів, так званих вінірів. Вони відрізняються своєю зносостійкістю і можливістю відтворення природних тонів зуба. Великий вибір матеріалів дозволяє провести художню реставрацію зубів практично всім бажаючим, незалежно від ступеня матеріального благополуччя.
Існує 2 види художньої реставрації зубів:
- Пряма (тобто зроблена прямо в роті) реставрація зуба - це коли лікар прямо в роті пацієнта моделює дефектні частини зубів з реставраційного матеріалу світлового затвердіння. Особливості прямої реставрації: відбувається одномоментно. Тобто людина може прийти в клініку, провести в кріслі у стоматолога якусь кількість часу і вийти з новою посмішкою.
- Непряма - це коли зуби пацієнта готуються особливим чином, знімається зліпок. А відновлювана частина виготовляється в зуботехнічній лабораторії.
Протипоказання для реставрації:
Реставрація зубів не має абсолютних протипоказань. Лікування може бути відстрочено у зв'язку з протіканням загальних гострих захворювань (ГРЗ, ГРВІ, герпетичні висипання на слизовій оболонці і шкірі) і в разі, якщо необхідні додаткові методи діагностики і консультації інших фахівців. У лікуванні може бути відмовлено при незадовільній гігієні порожнини рота.
ВІНІРИ
Вініри - це композитні пластинки, які заміщають зовнішню поверхню зуба. Вони дозволяють повністю коригувати частково порушення форми або кольору зубів. Вініри виготовляються відповідно до уявлень про естетику посмішки, кольором сусідніх зубів пацієнта, а також з урахуванням його побажань.
Показання до виготовлення вінірів:
- вікова зміна кольору зубів;
- зміна форми зуба, внаслідок травми, стертості;
- пігментація емалі зубів, зуби які не піддаються відбілюванню (флюороз, пігментовані тріщини емалі, тетрациклінові зуби);
- недорозвинені зуби (шиповидні), зуби з порушенням розвитку емалі;
- наявність трем і діастем, невідповідність поперечних розмірів зубів прикусу пацієнта;
- невеликі повороти зубів;
- нерівний контур шийок зубів, яснева посмішка;
- наявність безлічі дефектних, що потемніли пломб;
- зміна групової приналежності зуба (наприклад ікло, за допомогою вініра перетворюється в боковий різець).
Вінір виготовляється з світлотверднучого композитного матеріалу в одне відвідування стоматологом-терапевтом. Техніка виготовлення прямих композитних вінірів передбачає невелике зашліфування, близько 0.5 мм. вестибулярної (передньої) поверхні зуба і пошарове нанесення композитного матеріалу.Правила прямої реставрації передбачають застосування коффердама - латексної хустки, яка запобігає прямому контакту робочої зони з порожниною рота.
Переваги композитних вінірів перед керамічними полягають лише в ціні (в середньому, вартість вінірів з композиту дешевше керамічних аналогів в 2 рази) і швидкості досягнення результату. Якість і художній рівень виконання цілком залежать від стоматолога, його досвіду і його здібностей і можливостей, як реставратора.
Недоліків композитних вінірів набагато більше: підвищена стертість, необхідність в регулярній поліровці, в зв'язку з втратою блиску композитних реставрацій, крихкість, набухання композиту у вологому середовищі порожнини рота призводить до утрудненої гігієни, гінгівіту, кровоточивості ясен, розгерметизації країв реставрацій, пігментації кордонів реставрацій, з плином часу та ін. Ці недоліки композитів призводять до втрати естетичного зовнішнього вигляду композитних реставрацій і вимагають їх заміни. Термін використання композитних вінірів залежить від загального рівня гігієни порожнини рота і функціонального навантаження на них. Також пацієнтам необхідно знати, що композитні матеріали руйнуються від алкогольних речовин.
Відносні протипоказання до художньої реставрації
- Погана гігієна ротової порожнини
- Патологія тканин періодонта
- патологія прикусу
- Бруксизм (стиснення щелеп)
- підвищена стертість зубів
- Шкідливі звички (захоплення насінням, відкушування нитки, жилки ...)
- Професійні шкідливості (гра на духових інструментах, «агресивні» професії, захоплення боксом)